Ştefan Mâşu - Marele Guvernator General al Ritului York România

duminică, 14 iunie 2009

Data şi locul naşterii: 24.05.1945, Cocioc, Periş, România.
Statut matrimonial: căsătorit, 3 copii.
Formaţiune profesională: Economist, Doctor în Studii Economice Internaţionale.

Iniţieri şi perfecţionare masonică:

1994-1995: Gradele Masoneriei Simbolice (Ucenic, Companion, Maestru), Loja Ieroboam – Bucureşti.

11-12 ianuarie 1999: Gradele Capitulare (Maestru de Marcă, Fost Maestru Venerabil, Maestru Excelent, Mason al Arcului Regal), Capitulul Pantenon, Atena, Grecia.

4-5 octombrie 2002: Gradele Criptice (Maestru Regal, Maestru Select), Consiliul nr. 4, Mannheim, Germania.

Ordinele Cavalereşti (Ordinul Crucii Roşii, Ordinul de Malta, Ordinul Templier), Comanderia nr. 2, Heidelberg, Germania.

9 mai 2003: Sfântul Ordin al Marilor Preoţi Miruiţi – Marele Consiliu al Înalţilor Preoţi Miruiţi al Germaniei – Frankfurt.
Instalarea în Gradul de Ilustru Mare Luminat – Marele Consiliu al Masonilor Regali şi Selecţi al Germaniei.

16 mai 2003: Ordinul Crucii Roşii a lui Constantin – Conclavul Occitaniei nr. 1, Albi, Franţa.

30 oct. 2004: initiat la Rimini (Italia) la gradul 33, Mare Inspector General Suveran al Ritului Antic si Primitiv de Memphis si Misraim; membru al Supremului Consiliu al Ritului Antic si Primitiv de Memphis si Misraim din Italia;

22 apr. 2005: initiat in gr. 66 Mare Patriarh, Consacrator de grad 33 si 66 al Ritului Antic si Primitiv de Memphis si Misraim; Perugia, Italia.


Demnităţi:


1999-2000: Mare Preot al Capitulului „LUX” al Masonilor Arcului Regal.
2000-2002: Maestru Venerabil al Lojii „HUMANITAS” nr. 86 – Bucureşti.
2000-2002: Pro Mare Maestru al Marii Loji Naţionale din România.
7 iulie 2002: Înalt Mare Preot al Supremului Mare Capitul al Masonilor Arcului Regal din România, instalat de M.E.C. Pandelis Mastromanolis, DGGHP regional pentru Europa.
2002: Maestru Venerabil de Onoare „Ad Vitam” al Lojilor Humanitas şi Hermes – Bucureşti.
7 decembrie 2002: Ilustru Maestru al Consiliului Masonilor Criptici nr. 1 Humanitas, Bucureşti.
27 iunie 2003: Ilustru Mare Maestru al Supremului Mare Consiliu al Masonilor Criptici din România, instalat de M.I.C. Maurice C. „Bud” Himes, DGGM.
August 2003: Eminent Comandor al Comanderiei „România” U.D. a Cavalerilor Templieri, numit la Trienala Marii Comanderii a S.U.A. din St. Louis.
Iunie 2004: Mare Suveran al Conclavului „Sfântul Ioan Botezătorul – România” în jurisdicţia Marelui Conclav Imperial al Crucii Roşii a lui Constantin al Franţei, instalat la 18 iunie în Bucureşti (Periş) de către Foarte Puternicul Mare Suveran Dominique Doyen şi delegaţia sa.

16 oct. 2004: ales Mare Guvernator al Colegiului Suveran al Ritului York din Romania de catre Conventul reunit al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal si al Marelui Consiliu al Masonilor Criptici din Romania.

Martie 2005: Mare Purtator de Spada, membru al Marelui Consiliu al Marelui Conclav Imperial al Frantei al Ordinului Crucii Rosii a lui Constantin; Paris, Franta

22 apr. 2005: Supremus Magus al "Societas Rosicruciana in Romania", instalat oficial la Bucuresti de o echipa de Supremus Magus din SUA, Franta si Portugalia

7 martie 2007: Mare Inspector General pentru Europa de Est al Marii Garnizoane a Cavalerilor Templieri din SUA

3 aprilie 2009: Inspector General al Districtului Romania al Ordinului Masonic Crestin si Militar al Crucii Roşii a lui Constantin si Ordinelor Sf. Mormant si Sf. Ioan Evanghelistul.


DISTINCŢII:

6 octombrie 2001: Medalia de Onoare – Marea Lojă Naţională din România.
7 iulie 2002: Marca de Argint – Supremul Mare Capitul al Masonilor Arcului Regal din România.
7 iulie 2002: Ordinul Masonic Român – Clasa 2 – Marea Lojă Naţională din România.
22 ianuarie 2003: Membru de Onoare al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal al Germaniei.
22 ianuarie 2003: Membru de Onoare al Marelui Consiliu al Masonilor Regali şi Selecţi din Germania.
15 martie 2003: Membru de Onoare al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal al Portugaliei.
15 martie 2003: Membru de Onoare al Marelui Consiliu al Masonilor Regali şi Selecţi din Portugalia.
16 martie 2003: Membru de Onoare al Marii Loji Regulare a Portugaliei.
5 noiembrie 2003: Ordinul Masonic Român – Clasa 1 – Marea Lojă Naţională din România.
30 octombrie 2003: Mare Maestru de Onoare Ad Vitam al Marii Loji Naţionale din România.
Aprilie 2004: Mare Maestru de Onoare al Ritului de Memphis – Misraim al Italiei.
19 iunie 2004: „Masonul Criptic al Anului” şi Membru Permanent al Consiliului General al Masonilor Criptici Internaţional.
19 iunie 2004: „Marca de Aur”, decorat de Conventul Aniversar al Ritului York – România.

30 oct. 2004: Distins cu "Ordinul lui Osiris" la Conventul Ritului Antic si Primitiv de Memphis si Misraim - Italia

30 oct. 2004: Mare Maestru de Onoare ad-vitam al Ritului Antic si Primitiv de Memphis si Misraim

Martie 2005: Mare Supraveghetor de Onoare al Marii Loji a Maestrilor Masoni de Marca din Franta

30 august 2008: Medalia de Aur pentru Cel Mai Bun Companion al Marelui Consiliu General al Masonilor Criptici


PARTICIPĂRI INTERNAŢIONALE:


13-16 octombrie 2002: A 62-a Sesiune Trienală a Marelui Capitul General Internaţional al Masonilor Arcului Regal – Atlantic City, S.U.A.
A 41-a Sesiune Trienală a Marelui Consiliu General Internaţional al Masonilor Criptici – Atlantic City, S.U.A.
1 martie 2003: Conventul Anual al Marii Loji a Masonilor de Marcă a Franţei – Marsilia.
15 martie 2003: Conventul Anual al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal al Portugaliei – Lisabona.
Conventul Anual al Marelui Consiliu al Masonilor Regali şi Selecţi al Portugaliei – Lisabona.
16 martie 2003: Conventul Marii Loji Regulare a Portugaliei.
4-5 martie 2003: Conventul Anual al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal al Italiei – Luca.
Conventul Anual al Marelui Consiliu al Masonilor Regali şi Selecţi al Italiei – Luca.
9 mai 2003: Ordinul „Mistria de Aur” – Frankfurt.
Marele Consiliu al Înalţilor Mari Preoţi Miruiţi – Frankfurt.
10 mai 2003: Conventul Anual al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal al Germaniei – Frankfurt.
Conventul Anual al Marelui Consiliu al Masonilor Regali şi Selecţi al Germaniei – Frankfurt.
Decembrie 2003: Conventul Aniversar al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal al Greciei – Atena.
Martie 2004: Conventul Anual al Marii Loji a Masonilor de Marcă a Franţei – Paris.
Aprilie 2004: Conventul Anual al Marelui Orient al Italiei.
Mai 2004: Conventul Anual al Marelui Capitul al Masonilor Arcului Regal şi al Marelui Consiliu al Masonilor Criptici ale Germaniei.

20 nov. 2004: Conferinta Masonica Europeana de la Frankfurt, Germania.



Acest C.V. a fost preluat de pe website-ul oficial al Ritului York - România, pentru evitarea interpretări, aşa cum au fost produse în urmă cu câteva luni de zile, prin publicarea unui alt C.V.

 
 
 
SECRETARIAT GENERAL

Cancelaria pentru Afaceri Externe (CAEx)
(Afaceri Externe)

Secretariatul de Comunicaţii, Tehnologie şi Informaţii (SeCTI)


Vă rugăm să adresaţi scrisorile electronice împreună cu următoarea menţiune, după caz: Secretariatul General, Cancelaria pentru Afaceri Externe, Secretariatul pentru Comunicaţii Tehnologie şi Informaţii (SeCTI).


(în condiţiile în care subiectul mesajului dumneavoastră nu corespunde cu menţiunea făcută, mesajul va fi redirecţionat către SeCTI)